Parima
konditsioneeri
valimine oma koju on mugavuse säilitamiseks ülioluline, eriti kuumadel suvekuudel, mil palav sisekliima võib tekitada väsimust ja loidust.
Selles artiklis tutvustame erinevaid konditsioneeride tüüpe, mis on Euronicsis saadaval ja anname juhiseid, kuidas valida konditsioneeri tuppa, et teha teadlik valik vastavalt oma jahutusvajadustele.
Kuidas valida konditsioneer tuppa
Konditsioneerid on loodud peamiselt ruumi jahutamiseks, kuigi on olemas ka mudeleid, mis pakuvad lisaks ka küttefunktsiooni.
Kõige efektiivsemad on split-süsteemiga konditsioneerid, mis koosnevad kahest osast: ühest välisest seadmest ja ühest või mitmest siseseadmest, mis on omavahel ühendatud.
Konditsioneeri valimisel korterisse on oluline arvestada mitmete oluliste teguritega, mis võivad suurendada mugavust ja seadme tõhusust.
- Jahutusvõimsus. Võimsuse valimisel tuleb arvestada eelkõige ruumi suurusega, kuhu on konditsioneer mõeldud paigutada. 14-30 m² ruumi jaoks on piisav kuni 2600 W ja 26-50 m² ruumi jaoks kuni 3400 W. Suuremate pindade puhul võiks juba suurema võimsusega konditsioneeri vaadata. Liiga väike seade ei jahuta ruumi efektiivselt, samas kui liiga suur seade kulutab tarbetult palju energiat. Lisaks tasub silmas pidada, et väga päikselise ruumi korral, tasuks soovitavale võimsusele kuskil 10% juurde lisada ja varjuliste ruumide puhul vähendada 10%.
- Energiatõhusus. Vali seade, mis on energiatõhus ja omab kõrget SEER näitajat. Mida suurem on jahutustegur (SEER), seda efektiivsemalt jahutab konditsioneer terve hooaja vältel.
- Müratase. Kui konditsioneer on mõeldud magamistuppa, siis on oluline, et seade oleks võimalikult vaikne. Paljud konditsioneerid on varustatud ka vaikse režiimi funktsiooniga.
- Nutikad funktsioonid. Mitmed konditsioneerid on varustatud nutirežiimidega energiakulu kokkuhoidmiseks, kiireks jahutuseks lühema aja jooksul ja vaikne režiim magamise ajaks. Lisaks on konditsioneeridel taimerid seadme sisse ja väljalülituseks, kaugjuhtimispuldid, WiFi-ga juhtimine, Hepa või aktiivsõefiltrid, mis imavad õhust ka ebameeldivad lõhnad, bakterid ja kemikaalid ning niiskuse eemaldamine. Enne ostu mõtle kindlasti läbi, millised funktsioonid on sinu jaoks olulised ja kas need õigustavad lisakulutusi.
- Paigaldamine ja hooldus. Hinda, kas sa saad seadet ise paigaldada või on tarvis professionaali abi. Samuti peaks arvestama hoolduse lihtsust ja regulaarsust.
Kui sinu sooviks on
lisaks ruumi jahutamisele ka ruumi kütmine talveperioodil, siis võiks sulle sobida hoopis
õhksoojuspump. Need seadmed on mõnevõrra kallimad kui konditsioneerid, kuid on disainitud nii jahutama kui talveperioodil kütma. Õhksoojuspumba valimisel tasub pöörata tähelepanu samadele näitajatele nagu konditsioneeri valimisel ning lisaks veel küttevõimsusele.
Üldjuhul tekitavad õhksoojuspumbad vähem müra, on energiatõhusad ning võimaldavad säästlikumat kütmist. Need on ka põhjused, miks paljud neid eelistavad.
Nii konditsioneeri kui õhksoojuspumba paigaldamise puhul on tegemist ehitise tehnosüsteemide muutmisega ja vajab eraldi luba. Ehitusseadustiku lisa 1 järgi on elamu ümberehitamiseks vajalik esitada kohalikule omavalitsusele ehitusteatis- ja projekt. Korterühistute puhul on vajalik korteriühistu luba.
Õige kliimaseadme valik sõltub palju kliimast, energiakasutuse eelistustest ja jahutuse ning kütte vajadusest.
Konditsioneeri energiatõhususe hindamise mõõdikud
SEER (Seasonal Energy Efficiency Ratio) ja
SCOP (Seasonal Coefficient of Performance) on mõõdikud, mida kasutatakse konditsioneeride ja õhksoojuspumpade energiatõhususe hindamiseks.
SEER näitab konditsioneeri hooajalist kasutegurit. Mida suurem on väärtus, seda efektiivsemalt jahutab konditsioneer terve hooaja vältel.
SCOP näitab hooajalist kasutegurit, mis annab ülevaate kogu kütteperioodist ja soojuspumba efektiivsusest. Võrreldakse õhust saadud taastuva soojusenergia ja tarbitud elektrienergia suhet kogu hooaja vältel.
Need on ühed põhilised mõõdikud, mida tasuks hinnata enne ostu, lisaks energiaklassile.
Mugav lahendus on mobiilne konditsioneer
Mobiilne konditsioneer korterisse sobib eelkõige neile, kes otsivad mugavust ja paigaldamise lihtsust. Erinevalt tavalisest konditsioneerist ja õhksoojuspumbast ei vaja
portatiivne konditsioneer erilist paigaldust ja sellega kaasnevat viimistlustööd.
Mobiilne konditsioneer on enamasti ratastel ja lihtsasti ühest ruumist teise teisaldatav. Seadmetel on kasutajasõbralik ekraan ja juhtimine kaugpuldist.
Selliste seadmete puhul tuleb aga arvestada, et nad ei pruugi olla nii võimsad ja energiatõhusad kui teised jahutussüsteemid, mistõttu sobivad need tihtipeale rohkem väiksemate ruumide jahutamiseks. Lisaks võivad need olla mürarikkamad, kuna kompressor ja kõik jahutuskomponendid asuvad samas ruumis.
Mobiilne konditsioneer vajab aknalähedust, sest kuum õhk on vaja väljalaskevooliku abil korterist välja juhtida.
Mobiilse konditsioneeri jahutusvõimsuse suurendamiseks ja energiakulu vähendamiseks on Euronicsis müügil
Trotec ukse ja akna tihendid, mis sobivad ideaalselt terrassi- või rõduustele ja akendele, takistades sooja õhu ja putukate sattumist ruumi.
Mobiilne konditsioneer on hea valik üüripindadele või kodudesse, kus püsivaid paigaldusi ei soovita või ei lubata.
Konditsioneeri paigaldus ja hooldus
Konditsioneeri paigaldus
Konditsioneeri paigaldamine korterisse on soovitav lasta teha litsentseeritud tehnikul, kes tagab nõuetekohase paigalduse ja seadme töökindluse.
Konditsioneeri paigaldamisel tuleb arvestada mitmete oluliste teguritega.
- Nii konditsioneeri kui õhksoojuspumba paigaldamine nõuab luba, et vältida hilisemaid probleeme ja lisakulutusi. Näiteks ei pruugi konditsioneeri poolt tekitatud kahjude korral kodukindlustus hiljem kehtida.
- Konditsioneeri siseosa asukoht on väga oluline, sest see määrab ära kui efektiivselt konditsioneer suudab korterit jahutada. Vältida võiks otsest päikesevalgus ja kuumade seadmete lähedust.
- Välisosa asukoht peaks olema kindlal ja tasasel pinnal, paigutuse asukohast oleneb ka kostuv müra ja hoolduse teostamise lihtsus.
- Kondensaatvesi peaks olema nõuetekohaselt ära juhitud, et vältida hilisemaid kahjustusi.
Konditsioneer on oma olemuselt sama, mis õhksoojuspump, seega paigalduse osas kehtivad samad nõuded.
Ostes konditsioneeri korterisse Euronicsist, saad juurde tellida professionaalse
kliima paigalduse, mis sisaldab nii sise- kui väliosa paigaldamist.
Konditsioneeri hooldus
Regulaarne hooldus tagab konditsioneeri efektiivse töötamise ning hoiab ka energiakulud ning mürataseme madalal.
Konditsioneeri hoolduse käigus tuleks puhastada esipaneel ja õhufiltrid. Järgnevalt mõned näpunäited.
Esipaneeli hooldus
- Lülita seade välja ja ühenda toitevõrgust lahti.
- Eemalda ettevaatlikult esipaneel selleks ettemärgitud kohtadest.
- Pühi paneel puhtaks pehme ja kuiva lapiga. Suurema mustuse korral niisutatud lapiga. Ära kasuta puhastamiseks kemikaale ega pritsi siseruumis asuvale kliimaseadmele kunagi vett.
- Peale puhastamist aseta esipaneel tagasi.
Õhufiltri hooldus
- Lülita seade välja ja ühenda toitevõrgust lahti.
- Ava esipaneel ja libista filter välja.
- Puhasta õhufilter näiteks tolmuimejaga, suurema mustuse korral puhastusvahendi lahusega käesoojas vees ja lase kuivada.
- Aseta puhastatud filter tagasi ja sulge esipaneel. Õhufiltrit tuleb puhastada umbes pärast 100 tunni pikkust kasutamist.
Järgides neid juhiseid tagad seadme töökindluse. Kindlasti tutvu enne hoolduse tegemist ka seadmega kaasa tulnud hooldusjuhistega.
Valides konditsioneeri kaalu põhjalikult olulisi tegureid nagu jahutusvajadus, energiatõhusus, funktsioonide olemasolu ja sinu eelarve piir. Mõtle läbi, millist tüüpi kliimaseade võiks olla sulle parim ning ka asukoht, kuhu soovid seda paigaldada. Hinnates neid tegureid, saad eluruumides tagada tõhusa jahutuse ja suurema mugavuse.
Kui sa vajad püsivat ja tõhusat lahendust, võiks sinu valik olla split-süsteemiga konditsioneer, kui aga mugavat ja kiiret lahendust, siis
portatiivne konditsioneer, mida saab lihtsasti liigutada ühest toast teise.
Kui vajad lisaks jahutusele ka seadet, mis kütaks, siis võiksid vaadata hoopis
õhksoojuspumba poole. Vali sulle parim
konditsioneer Euroncsist.