Klienditeenindus avatud iga päev 9-21 640 6400

Ostukorv

Ostukorvis pole tooteid

Tagasi

Telefon (E-P 9-21):  640 6400
Kohustuslik väli

teisipäev, 22. august 2023

Kuidas valida parim mänguarvuti: 5 asja, mida enne ostu kaaluda.

Saa teada, millised on need põhikomponendid, mida mänguarvuti puhul vaadata ja parimad mudelid erinevas hinnaklassis.

Mees mängib mänguarvutiga lauataga arvutimänge


Mängimine ei ole enam ammu lihtsalt hobi – see on kirg, elustiil ja paljudele ka professionaalne tegevus. Tänapäeva mängurite jaoks on arvuti palju enamat kui lihtsalt seade, mis peab olema hea või väga hea jõudlusega, et tulla toime ka kõige nõudlikumate arvutimängudega. Eriti populaarsed mänguriarvutid on need, mis pakuvad suurepärast jõudlust koos mobiilsusega, võimaldades mängida praktiliselt igal pool.

Kuidas aga valida endale parim mänguarvuti, mis vastaks nii sinu vajadustele kui ka eelarvele? Millised on need põhikomponendid, mida peaksid teadma enne, kui investeerid oma uude mänguriarvutisse? Selles artiklis toome välja peamised tegurid, mida iga tulevane või praegune mängur peaks teadma enne uue arvuti ostmist.

Mänguarvuti olulised omadused

Mänguarvuti valimisel on mitmeid komponente, mida tuleb arvesse võtta. Need komponendid määravad suuresti arvuti jõudluse ja mängukogemuse kvaliteedi. Siin on peamised omadused, mida tuleks kaaluda:

Hind

Mänguriarvuti valimisel on üks olulisemaid kaalutlusi eelarve. Soodsamad mänguri sülearvutid, mille hinnaklass jääb alla tuhande euro, sobivad hästi vanematele ja mitte päris tipptasemel graafikaga mängude jaoks. Näiteks Lenovo IdeaPad Gaming 3 on ideaalne alguspunkt alustavale mängurile.

Keskmise hinnaklassi (vahemikus 1000 - 1500 eurot) mänguarvutid tulevad reeglina toime ka uuemate mängudega, ent mitte veel maksimaalsete graafikaseadistuste juures. Kui piirduda Full HD resolutsiooniga ja vähendada kujutise detailsust, on selline arvuti aga igati piisav. Lenovo LoQ 15 on suurepärase jõudluse ja vastupidavusega mänguarvuti, mis on varustatud 12. põlvkonna Intel® Core™ protsessori ja NVIDIA® GeForce RTX™ graafikakaardiga.



Kallima hinnaklassi mänguarvutid (vahemikus 1500-1700 eurot) pakuvad head omaduste ja hinna suhet ega vaja ilmselt lähiaastatel uuendamist. Need saavad hakkama 4K või isegi 8K pildiga ja suuremate kaadrisagedustega, mis avalduvad sujuvas pildis. Paljud mudelid sisaldavad ka lisafunktsioone nagu vedelikjahutus ja kohandatav RGB valgustus. Lenovo Legion Pro 5i Gen 8 on tõeline mängurite unistus, mis pakub järgmise põlvkonna mängutulemusi koos Lenovo AI Engine+ tehnoloogiaga. See on suunatud mängijatele, kes soovivad ülimat mängukogemust, kiireid laadimisaegu ja suurt salvestusmahtu.

Graafikakaart (GPU)

Mänguarvuti üks olulisemaid komponente on GPU (graafikaprotsessor) ehk graafikakaart. See määrab, kui hästi su arvuti suudab mänge renderdada. Graafikakaarte ja -kiipe pakuvad Nvidia ja AMD, kuid kaarditootjaid, kes nende kiipe kasutavad, on rohkem, näiteks Asus, MSi, GigaByte, Eva jt. Alla 900 eurostes arvutites (nt. Lenovo IdeaCentre või Acer Nitro) on enamasti Nvidia GeForce GTX16 seeria kiipi kasutav graafikakaart. Neist odavaim on GTX1650, parema jõudlusega on GTX 1660, millest on lisaks põhiversioonile saadaval Ti ja Super. Kuniks resolutsioon jääb 1080p juurde, saab GTX mängudega hakkama (olenevalt seadetest), aga 1440p või 4K jaoks see pigem ei sobi.

Aste kõrgemal asub GeForce RTX seeria, mis on hea hinna ja jõudluse suhtega.
  • RTX 3060: 3584 tuuma ja 12 GB GDDR6 mäluga. 1080p mängudega saab RTX 3060 väga hästi hakkama, 4K puhul peab tegema järeleandmisi detailsuses või kaadrisageduses.
  • RTX 3070: 5888 tuuma ja 8 GB GDDR6 mäluga, sobides ideaalselt 1440p resolutsiooniga, kuid saab hakkama ka 4K-ga (olenevalt mängust ja seadistustest).
  • RTX 4070: 5888 CUDA tuumaga ja 12 GB GDDR6X mäluga. 4070 saab hakkama uusimate mängudega ka 4K resolutsioonis. GeForce RTX 40 seeria kaartidega arvutite hinnad algavad 1700st eurost (nt. Lenovo Legion T5 26IRB8).
  • RTX 4090: 16384 CUDA tuuma ja 24 GB GDDR6X mälu ning võimsustarve kuni 450 vatti. RTX 4090 hinnaklass on 1900 eurot.
AMD pakub eelkõige hea jõudluse ja hinnasuhtega graafikakaarte.
  • Radeon RX 7900 XTX: 24 GB GDDR6 mälu ja kuni 8K resolutsioon, hinnaklass on igati mõistlik 1200 eurot ja selle eest saab väga võimeka graafikakaardi.
  • AMD RX 6000 seeria on hea valik, kui rahaline kokkuhoid on oluline. Mängude resolutsioon peaks sellisel juhul küll jääma 1080p juurde.
Mistahes valikut tehes tasub jälgida mudelinumbrit – mida suurem see on, seda uuem ja/või parem on graafikakaart. Rolli mängib ka videokaardi töömälu (VRAM) maht – mida rohkem, seda parem. Tasub teada, et erinevalt arvuti töömälust, ei saa graafikakaardi mälu hiljem laiendada.

Protsessor (CPU)

Protsessor on arvuti aju, mis kontrollib kõiki teisi komponente. Peamised protsessori tootjad on Intel ja AMD. Intel on hea valik siis, kui on oluline ühtlane jõudlus nii mängides kui muus valdkonnas. ADM X3D protsessoritel on mängude kontekstis jõudluse osas eelis. Mänguriarvuti puhul tasub vaadata AMD Ryzen 7 või 9 või Intel Core i7 ja i9. Otsi protsessoreid, millel on kõrge taktsagedus (GHz) ja mitu tuuma. Parameetreid, mida jõudlust hinnates tähele panna on laias laastus kaks: protsessori mudel ja töömälu maht.

Mälu (RAM)

Arvuti töömälu ehk RAM võiks olla vähemalt 16 GB, eriti just gaafikarohkete mängude puhul. Rolli mängib ka töömälu tüüp ja kiirus. Paljudel soodsamatel arvutitel on kasutusel DDR4, siinikiirusega kuni 3200 MHz. Uuem ja kiirem mälustandard on DDR5, teoreetilise siinikiirusega kuni 8400 MHz. AMD kiibistiku puhul töötab DDR4 3600 MHz siinikiirusega.

Salvestusmälu

Mängude installimiseks on vaja palju salvestusruumi. SSD on kiirem kui traditsiooniline kõvaketas ja aitab mänge kiiremini laadida. SSD maht on otseses seoses hinnaga ja odavamatel arvutitel võib see olla vaid 256 GB. Arvestades, et mahukamad mängud nagu Baldur’s Gate 3, Call of Duty jpt vajavad juba ise 100 GB ruumi, tasub kindlasti valida vähemalt 512 GB SSD-ga arvuti. Muidugi saab teise SSD ka hiljem juurde lisada, aga suurem SSD on ka ajas vastupidavam. Väga suuremahuliste SSD-de puhul muutub aga mahu ja hinna suhe kehvemaks.

Mänguarvuti lisaseadmed

Mänguriarvuti on vaid üks osa terviklikust mängulahendusest. Lisaseadmed nagu monitor, klaviatuur, hiir ja peakomplekt on sama olulised kui arvuti ise, sest need mõjutavad otseselt sinu mängukogemust. Monitori puhul on 1080p Full HD minimaalne, 1440p Quad HD on hea kompromiss ja 4K pakub parimat pildikvaliteeti. Populaarsemad tootjad on näiteks Asus, Acer, LG ja Samsung. Otsi monitore, mille vastuskiirus on 1ms või vähem, et vähendada pildi hägustumist. Klaviatuuri, hiire ja peakomplekti valiku tegemisel tasuks valida just mängimiseks mõeldud lisaseadmeid, mis on täpsema reaktsiooni ja vastupidavusega.

Kokkuvõte

Mänguarvuti valimine on investeering, mis nõuab hoolikat kaalumist. Oluline on mõista oma vajadusi ja eelarvet. Alusta olulistest komponentidest nagu protsessor, graafikakaart ja RAM. Ära unusta ka lisaseadmeid, mis aitavad sul mängukogemust veelgi paremaks muuta.

Olenemata sinu eelarvest, pakub Euronics laia valikut mänguri lauaarvuteid ja mänguri sülearvuteid, mis võimaldavad sul nautida suurepärast mängukogemust. Oluline on teha informeeritud otsus, mis põhineb sinu mängustiilil ja eelistustel.