Klienditeenindus avatud iga päev 9-21 640 6400

Ostukorv

Ostukorvis pole tooteid

Tagasi

Telefon (E-P 9-21):  640 6400
Kohustuslik väli

kolmapäev, 24. juuli 2024

Kuidas valida telerit – 8 soovitust

Lihtne juhend, kuidas valida telerit, alates teleri suuruse valimisest, tehnoloogiates kuni funktsionaalsusteni välja.

Teler modernse elutoa tumerohelisele seinale kinnitatud

Uue televiisori valimine võib esmapilgul tunduda keeruline. Kui valida on hulgaliselt suurusi, tehnoloogiaid ja funktsioone, siis kuidas sa tead, millist telerit osta?

See artikkel aitab teleri valimise otsust lihtsamaks muuta, pakkudes teavet, alates teleka suuruse valimisest, tehnoloogiatest nagu OLED ja QLED, kuni funktsionaalsusteni välja.

Olenemata sellest, kas sa oled filmihuviline, otsid head telerit spordi vaatamiseks või mängude mängimiseks, on sul selle juhendi lõpuks olemas kogu vajalik teave, et leida parim teler, mis vastab sinu vajadustele ja pakub head vaatamiskogemust.

Kuidas valida telerit

Teleri vaatamise kaugus

Televiisori valimine ei tähenda mitte ainult kõige suurema ekraani ostmist, vaid ka ideaalse teleri leidmist oma tuppa, mis ei koormaks silmi ja pakuks suurepärast vaatamiskogemust. Järgnevalt mõned soovitused õige teleri suuruse valimiseks.

Mõõda oma televiisori vaatamiskaugus

Esimene samm õige teleri suuruse valimisel on mõõta, kui kaugel sa ekraanist istud. Hea rusikareegel on, et sinu vaatamiskaugus võiks olla 1,2 korda suurem kui sinu teleriekraani diagonaali pikkus.

Lihtne viis kauguse arvutamiseks on võtta oma teleka suurus (mõõdetuna diagonaalis) - olgu see siis 48, 55 või 65 tolline teler ja korrutada see 1,2- ga. Nii saad vahemaa tollides, kus 1 toll on kuskil 2,54 cm. Näiteks 65 tollise 4K teleri ideaalse vaatamiskauguse arvutamiseks kasuta valemit: (65 x 1.2) x 2.54 = 198.2, seega optimaalne televiisori vaatamise kaugus on 1.98 m. Vaata tabelist erinevate 4K telerisuuruste soovitatavaid vaatamiskaugusi.

Tabel, kus on toodud soovituslik vaatamise kaugus 4K teleri puhul

Levinud TV suurused ja sobivus ruumidesse

  • Teler 32 tolli. Sobib ideaalselt väiksematesse ruumidesse nagu köök, lastetuba, magamistuba, kus vaatamiskaugus on kuskil 1 m.
  • Teler 55 tolli. Sobib enamikesse elutubasesse, pakkudes suurepärast vaatamiskogemust nendele, kes istuvad kuskil 1.7 m kaugusel.
  • Teler 65 tolli. Ideaalne suurematesse elutubadesse või kodukino tubadesse, kus vaatamise kaugus on kuskil 2 m.
Tänu enamikes uutes telerites pakutavale hämmastavale Ultra HD tehnoloogiale saad istuda oma telerile lähemal kui kunagi varem, ilma piksleid nägemata või pildikvaliteeti kaotamata. Seega kui kaalud ostu kahe suuruse vahel ja eelarve kannatab, siis vali alati suurem ekraan, et saada võimalikult hea vaatamiskogemus.

Hinda ruumi suurust ja mööbli paigutust

Teleri suuruse valimisel arvesta ka oma toa planeeringu ja mööbli paigutusega. Samuti mõtle läbi, kas teler kinnitub seinale või seisab kapi peal. Veendu, et telerit saaks vaadata erinevatest istumisnurkadest. Hea vaatamiskogemuse saamiseks peaks ekraan katma kuskil 40 kraadi sinu vaateväljast.

Teleka paigaldamisel veendu ka, et TV oleks sinu peamisest vaatamise asendist silmade kõrgusel - nii väldid pinget kaelas. Meie TV kinnitustega saad veenduda, et sul oleks majas parim iste televiisori vaatamiseks.

TV tehnoloogiad ja resolutsioon

Uue televiisori ostmisel on lisaks suurusele ka tehnoloogia väga olulisel kohal. Kaks täna kõige populaarsemat ekraanitehnoloogiat on OLED ja QLED. Mõistes OLED ja QLED teleka erinevusi, saad teha õige valiku just sulle parima teleri osas.

Mis on OLED teler?

OLED (Organic Light Emitting Diode) teleritel puudub ühtlaselt või osade kaupa valgustatud ekraan nagu LED teleritel, sest iga piksel on eraldi valgustatud, mis tagab kontrastsema pildi. Iga pikslit on eraldi võimalik sisse ja välja lülitada, mistõttu saavad kõrvuti eksisteerida nii süsimust kui lumivalge toon.

Populaarsemad telerid, mis pakuvad OLED tehnoloogiat on LG telerid, Sony telerid ja ka Samsung telerid. Tutvu OLED telerite valikuga.

OLED teleri plussid

  • Parima kontrastsusega pilt ja sügavad mustad toonid, sest iga piksel on eraldi valgustatud
  • Lai vaatenurk ilma kvaliteeti kaotamata (hea pildi kvaliteet ka küljelt vaadates)
  • Kiiremad värskendussagedused, sobides ideaalselt mängimiseks
OLED teleri miinused

  • Üldisel kallim kui LED või QLED telerid
  • Kui OLED-il on sama pilt pikka aega (rohkem kui paar tundi), siis eredad pikslid ,,põlevad sisse" ja see rikub ekraani paneeli ära

Mis on QLED teler?

QLED (Quantum Dot Light Emitting Diode) telerid kasutavad heledamate värvide loomiseks kvantpunkte koos LED-taustavalgustusega. QLED telerid on tuntud oma erksate värvide ja kõrgema heledustaseme poolest, mistõttu sobivad need ideaalselt valgusküllastesse ruumidesse.

QLED tehnoloogia on tuntud tänu Samsungile, kuid täna kasutavad seda tehnoloogiat ka näiteks soodsama hinnaklassi Hisense telerid.

QLED teleri plussid

  • Heledad ekraanid, mis sobilikud vaatamiseks valgusküllastes ruumides
  • Taskukohasem kui OLED teler
  • Pole "sissepõlemise ohtu" nagu OLED ekraanidel
QLED teleri miinused

  • Mustad toonid ei ole nii sügavad kui OLED ekraanidel
  • Vaatamisenurk võib olla kitsam kui OLED teleril
Kui sulle meeldib vaadata filme või sporti kinoelamuse tasemel, siis võiksid eelistada OLED telerit, mis tagab suurepärase pildikvaliteedi ükskõik, mis nurga alt sa vaatad. Kui aga otsid telerit igapäevaseks vaatamiseks, sul on valgusküllane ruum ning pigem soovid taskukohasemat telerit, siis võiksid vaadata QLED telerit, mis pakub samuti häid värve ja ekraani eredust.

Lisaks on täna saadaval ka juba uuemad tehnoloogiad nagu MiniLED ja MicroLED, mis on ekraanitehnoloogiad, mis kasutavad väiksemaid valgusdioode. Populaarsemad Philips MiniLED teleka tootjad Euronicsi valikus on Philips MiniLED, Samsung NeoQled ja LG QNED.

MiniLED telekad proovivad parandada traditsioonilist LED LCD tehnoloogiat ning saavutada OLED ekraanidega võrreldava kogemuse. Eelistena võib välja tuua suurema värvigamma kui LED ekraanil, heledama ekraani kui LED LCD ja OLED, tumedamad mustad toonid kui LED LCD ja pole "sissepõlemisohtu" nagu OLED teleril.

MicroLED ekraanitehnoloogia töötab sarnaselt MiniLED tehnoloogiale, aga valgus dioodid on veel väiksemad, pakkudes võrreldamatut vaatamiskogemust.

Teler luksusliku magamistoa seinal

Teleri ekraani resolutsioon 8K, 4K, Ultra HD või HD

Televiisori pilt koosneb pikslitest ehk väikestest ruudukestest. Iga piksel suudab näidata eri värvitooni. Mida rohkem piksleid, seda teravam pilt ja detailsus teleril on.

Resolutsiooni tüübid:

  • HD (High Definition) 1280x720 eraldusvõime on sobilik väiksematele teleritele, kus detailsus vaatamisel pole nii oluline, näiteks laste toas või köögis vaatamiseks.
  • Full HD 1920x1080 resolutsioon on pikka aega olnud standard eraldusvõimeks paljude edastuskanalite ja voogedastusrakendustele. See on ideaalne igapäevaseks vaatamiseks väiksemate kuni keskmise suurusega telerite jaoks.
  • 4K UHD resolutsiooniks on 3840x2160 pikslit. 4K UHD pakub neli korda suuremat eraldusvõimet kui Full HD, tuues väiksemate objektide oluliselt parema selguse ja detailsuse. See sobib ideaalselt keskmiste ja suurte telerite jaoks ja täna muutumas uue sisu standardiks.
  • 8K UHD teleka resolutsiooniks on 7680x4320 pikslit, pakkudes neli korda rohkem detaile kui 4K. Kuigi 8K telekad pakuvad kõrgeimat saadaolevat eraldusvõimet, on sisu siiski veel vähem levinud ja need sobivad kõige paremini väga suurte ekraanide jaoks, pakkudes suurepärast kinoelamust.
Kas valida FullHD (1920x1080), 4K (3840x2160) või 8K (7680x4320) resolutsiooniga telerit sõltub, millist sisu vaadata soovid. Kui sul on ligipääs 4K sisule (näites Netflixi või Youtube kaudu, siis on igati mõistlik soetada 4K või ka juba 8K teler.

Smart TV ja ühenduvus

Nutiteleritel on sisseehitatud WiFi internetipõhiste teenuste kasutamiseks ja sisseehitatud rakendused, mis pakuvad juurdepääsu paljudele voogedastusteenustele.

Nutitelerite peamised omadused

Voogedastusrakendused. Enamik nutitelereid on varustatud eelinstalleeritud rakendustega nagu Netflix, Amazon Prime, Apple TV, Youtube jne. Enne televiisori ostu tasuks mõelda, millised teenused on saadaval ja kas teleri platvorm toetab neid.

Ühendamise valikud. Eelista telereid, millel on mitu HDMi-porti (vähemalt neli oleks hea), USB-porti ja isegi Bluetooth ühendus, et helisüsteeme ja väliseid seadmeid oleks lihtne ühendada.

Hääljuhtimine ja integratsioon. Paljud nutitelerid toetavad häälkäsklusi tehisintellekti assistentide, nagu Google Assistant, Alexa ja Siri kaudu, mis muudab need nutikodu sujuvaks osaks.

Nutiteler mitte ainult ei lihtsusta voogedastuse kogemust, vaid parandavad ka suhtlemist televiisori ja teiste nutikate koduseadmetega.

Teleri heli loeb

Suurepärane heli on teleri vaatamisel sama oluline kui terav ja selge ekraanipilt. Kuigi uuemad telerid muutuvad üha õhemaks ja elegantsemaks, ei pruugi sisseehitatud kõlarid sageli pakkuda nii võimsat heli, mida filmid, mängud ja seriaalid vajavad.

Hea helikvaliteet pakub kaasahaaravat kogemust, emotsionaalsemat mõju ja dialoogi selgust. Selle saavutamiseks on kolm võimalust, kasutada kõrvaklappe, mis vähendab sotsiaalsust, osta ruumilise heli süsteem, mille seadistamine võib olla aeganõudev ja tülikas või hankida soundbar.

Soundbarid on populaarsed tänu taskukohasusele ja lihtsale paigaldusele. Parimad soundbarid on piisavalt õhukesed, et mahtuda teleripuldi alla ilma, et blokeeriksid alumist osa. Paljusid saab paigaldada ka seinale.

Mõned telekad ja ribakõlarid toetavad ka Dolby Atmos'i, Dolby uuemat helistandardit, mis sisaldab helisignaali, mis tagab täiuslikuma kuulamiskogemuse.

Parimad telerid 2024

Hea teleka valimine on väga oluline, kuna see mõjutab kvaliteeti, funktsioonide kättesaadavust, mugavust ja üldist rahulolu televiisoriga.

Samsung telerid paistavad silma oma innovatiivse tehnoloogia poolest nagu nende QLED ekraanid, tugev nutiteleri kasutajaliides ja ühilduvus paljude rakenduste ja teenustega. QLED seeria telekad pakuvad suurepärast värvitäpsust ja heledust.

LG telerid on tuntud OLED tehnoloogia teerajajatena pakkudes parimat pildikvaliteeti, eriti kontrasti ja musti toone. LG OLED telerid on hinnatud oma suurepärase jõudluse ja nutikate funktsioonide poolest.

Philips telerid on tuntud tänu oma Ambilight tehnoloogiale, mis ei koorma niipalju silmi.

Millist telerit osta sõltub väga palju isiklikest eelistest ja vajadustest, olgu selleks siis tipptasemel tehnoloogia, parim võimalik pildikvaliteet või kõige kaasahaaravam vaatamiskogemus.

Enne kui otsustad, millist telerit osta, soovitame läbi mõelda järgmised 8 punkti.

  • Millised on sinu vaatamisharjumused. Kas vajad uut telekat vaid filmide vaatamiseks või ka mängude mängimiseks. Kui mängude mängimiseks, võiks teleka värskendussagedus olla vähemalt 120 Hz. Kõrgem värskendussagedus tagab sujuvama liikumise.
  • Millisesse tuppa planeerid telekat paigaldada. Kui väiksemasse ruumi, siis piisab ilmselt väiksemast 32 tollisest telerist, kui elutuppa, siis tasuks vaadata ekraani, mille suurus on alates 55 tollist, et saada hea vaatamiskogemus.
  • Kui palju sa päevas telerit vaatad? OLED telekad ja funktsioonid nagu Philipsi Ambilight ei koorma niipalju silmi.
  • Kas soovid kasutada ka voogedastusteenuseid nagu Netflix, Apple TV, GO3? Siis peaksid vaatama nutiteleri poole, millel on Smart TV funktsioon.
  • Kui kaasahaaravat videoelamust soovid? OLED on hetkel parima pildikvaliteediga teler Euronicsi valikus (va MicroLED).
  • Kas soovid telerit ka teiste seadmetega ühendada, näiteks soundbar veelgi paremaks helielamuseks? Siis peaksid vaatama, et teleril oleks piisavalt ühendusvõimalusi HDMI (vähemalt neli oleks hea) ja USB näol.
  • Kas plaanid televiisori seinale kinnitada või kapi peale paigutada? Euronicsis on lai valik TV seinakinnitusi.
  • Millisesse hinnavahemikku võiks uus televiisor jääda? Kõrgema seeria telerid suudavad võrreldes soodsamatega tuua esile puhtama, teravama, erksama, kontrastsema ja sujuvama pildi. Kui eelarve vähegi kannatab tasuks vaadata suuremat telerit ja millel on 4K resolutsioon. Nii väldid liiga varajast teleka väljavahetamise vajadust.
Teades vastuseid neid küsimustele, muutub uue teleri valimine palju lihtsamaks. Vaata kõiki televiisoreid. Kui endiselt kõhkled, kuidas valida telerit, siis võta meiega ühendust või külasta lähimat Euronicsi kauplust ning hinda telerite sobivust kohapeal nii suuruse kui pildikvaliteedi osas.