Klienditeenindus avatud iga päev 9-21 640 6400

Ostukorv

Ostukorvis pole tooteid

Tagasi

Telefon (E-P 9-21):  640 6400
Kohustuslik väli

neljapäev, 22. detsember 2022

Matter teeb nutika kodu loomise lihtsamaks

Kui varem võis juhtuda, et ostsid kahe eri firma nutilambid ja kolmanda tootja lüliti ning siis tuli välja, et nad ei „näe“ üksteist, siis Matter loodi just selleks, et eri tooted oskaks ühes keeles suhelda ja koos töötada.

Matter teeb nutikodu lihtsamaks

Kui varem võis juhtuda, et ostsid kahe eri firma nutilambid ja kolmanda tootja lüliti ning siis tuli välja, et nad ei „näe“ üksteist, siis Matter loodi just selleks, et eri tooted oskaks ühes keeles suhelda ja koos töötada. Matter on nutikodu lahenduste uus ühilduvusstandard.Selle lõid tehnikahiiud Apple, Amazon, Google, Samsung ja ühenduvusstandardite liit ning praeguseks on sellega liitunud enamik nutiseadmete tootjaid. Uue standardi loomine sai hoo sisse siis, kui eelnimetatud tehnikahiiglased said aru, et vaid nende seadmetega toimivad suletud lahendused tekitavad kasutajates segadust ja frustratsiooni, mis on saanud takistuseks nutikodu laiemale levikule. Koostöö seadmete vahel Saab ju selgelt ette kujutada, kui tüütu on see, kui kodus on olemas näiteks Hue nutivalgustid, Xiaomi elektritarbimist mõõtvad nutipistikud, IKEA automaatselt liikuvad kardinad, tark teler ja nutikõlar, mis kõik on ühendatud samasse Wi-Fi võrku, aga üksteisega need suhelda ei oska, koos töötamisest rääkimata.

Just selliste murede lahendamiseks ongi loodud uus Matteri standard. Matter puudutab eri nutiseadmeid ning hakkab lisaks nutipistikutele ja valgustitele toetama näiteks nutilukke, kodumasinaid, kõlareid ja teisi nutikoduseadmeid. Samuti ühildub Matter eri operatsioonisüsteemidega ning võimaldab ühe telefonirakenduse kaudu juhtida eri tootjate nutikoduvidinaid. Uuendused tulekul Lähima poole aasta jooksul võib oodata ka Matteri standardiga töötavaid seadmeid. Näiteks mööblitootja IKEA tõi novembris turule Matteri valmisolekuga uue hub’i (nutivalgustuse juhtimiskeskuse), mis saab peagi tarkvarauuendusega oskuse juhtida ka teiste tootjate seadmeid. Sarnased uuendused saabuvad peagi ka teiste tootjate seadmetele ning ilmselt juba aasta alguses näeme ka tohutut hulka päris uusi Matteri toega nutikaid seadmeid. Näiteks varem ainult Apple’iga töötanud nutiseadmete tootja Eve home kit’i toega tooteid saab peagi Matteri abil juhtida ka Google’i, Amazoni ja Samsungi seadmetest. Sama teevad ilmselt ka teised tootjad, sõltumata sellest, kas nad tegid varem koostööd näiteks Apple’i või Amazoniga. 

Esimene Matteri standard saab olema hästi lihtne, võimaldades näiteks Apple’i Siri või Amazoni Alexa häälkäskluste abil tulesid maha keerata, samas kui keerulisemaid programmeerimisi peab tegema konkreetse tootja rakenduses. Küll aga saab lihtsamaid käsklusi anda eri toodete üleselt.

Veelgi sujuvamaks töötamiseks vajab Matter piiriruuterit, mis eri tootjate signaalid üksteisele arusaadavasse keelde „tõlgib“. Piiriruuteriks saab olla suvaline piisavalt tark Matteri toega seade, mis on kogu aeg vooluvõrgus. Nii saab piiriruuterina kasutada uut Apple TV-d, tõenäoliselt ka Samsungi SmartThingsi rakendusega telereid, IKEA või Xiaomi Hubi, aga ka Nanoleafi lampe, Apple’i HomePod kõlareid või Amazoni ja Google’i nutikaid ekraaniga kõlareid, mis on pidevalt vooluvõrgus. Matteri võidukäik on alles alanud ning järgmiste versioonidega näeme suuri hüppeid ühilduvuses ja kasutusmugavuses. Juba praegu võib aga öelda, et nutikodu rajamise suurima takistuse selgroog on edukalt murtud ning kodu targemaks, turvalisemaks ja energiasäästlikumaks tegemine saab tänu Matterile olema palju mugavam ja lihtsam.