Klienditeenindus avatud iga päev 9-21 640 6400

Ostukorv

Ostukorvis pole tooteid

Tagasi

Telefon (E-P 9-21):  640 6400
Kohustuslik väli

teisipäev, 16. juuli 2024

Milline on parim autokülmik jookide ja toidu jahutamiseks?

Saa teada, kuidas valida parim autokülmik sinu järgmiseks reisiks ja mis on need populaarsed mudelid.

Sinine Igloo autokülmik pagasnikus

Üks hea autokülmik peaks olema mugav kaasas kanda, mahutama ära kõik vajaliku ning hoidma toidud ja joogid jaheda ja värskena ka pikematel autoreisidel või matkadel. Milline aga on parim autokülmik ja kuidas teha valik just sulle sobiva jahutuskasti osas?

Selles artiklis tutvustame erinevaid autokülmikute tüüpe, tutvustame peamisi valikukriteeriume, mida jahutuskasti puhul hinnata ja anname ülevaate mõningatest populaarsetest kaasaskantavatest külmkappidest, mis on Euronicsis saadaval.

Autokülmiku eelised


Autokülmik on mugav ja kompaktne kaasaskantav külmkapp toidu ja jookide külmana hoidmisel nii pikematel sõitudel ühest linnast teise, matkadel kui ka ringi reisimisel.

Kui traditsiooniline külmakast vajab jääkuubikuid või külmaelemente ja sobivad pigem lühiajalisteks tegevusteks nagu päevapiknik, siis autokülmikud töötavad elektri pealt.

Sõltuvalt mudelist autokülmikud mitte ainult ei jahuta, vaid neil on ka soojendamise ja külmutamise funktsioon, mis teeb neist praktilise valiku aastaringseks kasutamiseks.

Autokülmikute tüübid


Autokülmikuid on erinevat tüüpi sõltuvalt vajadusest ja kasutusotstarbest. Järgnevalt on toodud enimlevinud kaasaskantavate külmikute tüübid, mis on Euronicsis saadaval.

  • Autokülmik kompressoriga töötab sarnaselt tavalise külmkapiga. Kompressoriga autokülmikud on mõeldud nii jahutamiseks kui külmutamiseks. Sellist tüüpi külmikud on ühendatavad nii 12-voldise autolaadijaga kui 240-voldise vooluvõrguga, sobides ideaalselt pikemateks reisideks ja kämpingutes kasutamiseks. Tänu aku kaitsesüsteemile ei pea muretsema autoaku tühjaks saamise pärast. Kompressoriga autokülmikute eeliseks on mahutavus ning vastupidavus töötada kuumas autos ja kõrgetel temperatuuridel. Paljud mudelid on varustatud mugavate funktsioonidega nagu temperatuuri reguleerimine WiFi või Bluetooth kaudu ja Led-valgustus. Puudusena võib välja tuua mürataseme, suuruse, suurema energiatarbimise ja ka kallima hinna.
  • Termoelektrilised autokülmikud kasutavad toidu ja jookide jahutamiseks elektrit, kas siis ühendatuna auto 12-voldise pistikuga või mõne muu toiteallikaga. Paljudel sellist tüüpi autokülmikutel on ka toidu soojendamise funktsioon, lülitades jahutusprotsessi lihtsalt ümber. Need sobivad ideaalselt pikemateks autosõitudeks, kus on vaja lisaks jahutusele ka näiteks toidu soojas hoidmise funktsiooni. Sellist tüüpi autokülmikute eeliseks on ka suurem mahutavus, kuna ei vaja külmutuselemente ja madal müratase. Puuduseks kallim hind ning vähene võimekus toidu külmutamiseks.
  • Traditsioonilised jahutuskastid ehk külmakastid on kõige tavalisemad jahutuskastid, mida leidub vastupidavast materjalist ja eri suurustes. Külmakast ei tooda ise külma, vaid vajab jahutuseks eelkülmutatud külmaelemente või jääkuubikuid ning head isolatsiooni. Need sobivad ideaalselt lühemateks väljasõitudeks, paadisõitudeks, rannapiknikuteks, kus puudub vooluvõrk ning vajadus pikemaks kasutuseks. Külmakastide eelis on lihtsus, soodsam hind ja kergus. Puuduseks aga see, et jahutuskast vajab regulaarset külmaelemendi vahetamist või lisamist, et hoida toidud ja joogid piisavalt jahutatud ning peab arvestama, et külmaelemendid vähendavad ka mahutavust.

Kuidas valida parim autokülmik?

Autokülmiku valimisel on esmatähtis läbi mõelda, mis otstarbel sa jahutuskasti kasutama hakkad, kas pikemateks või lühemateks sõitudeks, kas ainult autos või ka kämpingualas kasutamiseks, mis võiks olla autokülmiku suurus, et see mahuks ka sõidukisse ja kaant saaks mugavalt avada, kuid on veel teisigi olulisi kriteeriume, mida kaaluda.

  • Mahutavus. Pikemateks sõitudeks, kämpingualas viibimiseks või suurema hulga inimeste puhul vajad ilmselt suurema mahutavusega autokülmikut. Mahutavust mõõdetakse enamasti liitrites. Ca. 50 - 65 liitrine külmik on sobilik kahele inimesele nädalaseks seikluseks või perele pikemaks nädalalõpuks. 80 liitrit ja enam on juba sobilik suuremale grupile terveks nädalaks, kuid siinkohal peab arvestama ka suuruse ja raskusega.
  • Jahutustehnoloogia. Passiivsed jahutusseadmed ehk külmakastid ei tooda külma, vaid hoiavad jahedust külmaelemendi või jääkuubikute abil. Sobilikud eelkõige lühemat aega kasutamiseks näiteks rannapiknikule. Termoelektrilised autokülmikud seevastu suudavad hoida nii jahedust kui ka mõned mudelid hoida toitu soojana. Kompressoriga autokülmik töötab nagu tavaline külmkapp ja mõeldud lisaks jahutamisele ka külmutamiseks, ideaalne pikemateks väljasõitudeks.
  • Müratase. Kui sa plaanid magada autos, siis tasuks valida mudel, mis on piisavalt vaikne ja pakub efektiivset jahutust.
  • Energiatõhusus. Otsi energiatõhusat mudelit, et minimeerida aku koormust.
  • Temperatuurikontroll.Temperatuuri reguleerimise funktsioon võimaldab seadistada külmiku temperatuuri erinevatele tasemetele vastavalt vajadusele. Nii saad toitu paremini säilitada, tagades, et eri tüüpi toidud püsivad just nende jaoks optimaalsel temperatuuril.
  • Mugavus ja kaasaskantavus. Kui plaanid autokülmikut liigutada erinevate autode või asukohtade vahel, siis vali mudel, mis on kergem või varustatud mugavate ja ergonoomiliste kandesangadega.
  • Disain. Mõnedel mudelitel on eemaldatavad riiulid, jäärestid või sisu organiseerijad, mis aitavad paremini erinevaid toiduaineid paigutada.
  • Lisafunktsionaalsused. LED- valgustus sisemuse nägemiseks, mis on eriti kasulik pimedas, digitaalne temperatuurinäidik mugavaks jälgimiseks ja temperatuuri seadistamiseks, energiasäästurežiim, näiteks kaks eraldi avatavat kaant, kus saad ühe kambri avada ja teise jätta samal ajal suletuks.
Enne kui hakkad endale sobivat autokülmikut või külmakasti valima mõtle eelkõige kasutusotstarbele, seadme suurusele ja mahutavusele ning sulle kasulikele funktsionaalsustele, et muuta matk või väljasõit tunduvalt mugavamaks. Nii ei pea sa oma pead vaevama, kust leida teel olles vajalikke toiduained või muretsema, kas kaasavõetud toidud ja joogid ka pikema autosõidu vastu peaksid.

Kui palju jahutusvõimsust sinu autokülmik vajab?

Autokülmiku määratud jahutusvõimsus näitab sageli erinevust ümbritsevast temperatuurist. Siin on mõned tüüplised jahutusvõime tasemed, mida autokülmiku valimisel arvestada:

  • Jahutamine kuni 15°C alla ümbritseva õhutemperatuuri: sellise jahutusvõimega autokülmik hoiab sisetemperatuuri kuni 15 kraadi ümbritsevast temperatuurist madalamal. Sellised jahutuskastid sobivad ideaalselt jahedate jookide ja värske toidu säilitamiseks lühikestel reisidel.
  • Jahutamine kuni 20°C alla ümbritseva õhutemperatuuri: sellise jahutusvõimega autokülmikud hoiavad sisetemperatuuri kuni 20 kraadi ümbritsevast temperatuurist madalamal. Selline jahutuse tase on üsna tüüpiline enamikele mudelitele.
  • Jahutamine kuni 25°C ümbritsevast õhutemperatuurist madalamal: sellise jahutusvõimega autokülmik hoiab sisetemperatuuri kuni 25 kraadi ümbritsevast temperatuurist madalamal. See võimaldab efektiivselt jahutada ja ka külmutatud toite transportida.

Parim autokülmik sinu seiklusteks

Järgnevas peatükis tutvustame kolme juhtivat autokülmikute brändi - Mobicool, Dometic, Igloo, mis on hinnatud nende vastupidavuse, kvaliteedi ja efektiivse jahutuse poolest. Iga bränd pakub unikaalseid omadusi, mis vastavad erinevatele reisivajadustele, olgu tegemist pikemate või lühemate sõitudega, rannapikniku või kämpingus aja veetmisele.

Mobicool

Mobicool külmakastid ja autokülmikud on hinnatud nende portatiivsuse, taskukohasuse ja energiatõhususe poolest. Mobicool pakub laia valikut külmikute mudeleid, mis töötavad nii 12 V auto pistikust kui ka 230 V AC pistikust, muutes need sobivaks kasutamiseks nii autos kui telkimisplatsil ja nii lühematel kui pikematel sõitudel.

Dometic

Dometic autokülmikud on turul hinnatud nende tipptasemel kompressor jahutustehnoloogia ja vastupidava disaini poolest. Dometic külmikud võivad töötada erinevatel energiaallikatel, sh päikeseenergial ja jõuda madalamatele temperatuuridele, mis on oluline pikkadel reisidel ja suvekuumusega. Nende külmikud on saadaval erineva mahutavusega nii peredele kui suurematele gruppidele, sisaldades mitmeid kasutajasõbralikke funktsioone nagu temperatuuri reguleerimine WiFi või Bluetooth kaudu, energiasäästlikkus tänu eraldiseisvatele jahutuskastidele, LED- valgustus paremaks organiseerimiseks ka pimedas, USB-laadimisport ja aku kaitsesüsteem, mis hoiab ära auto aku tühjenemise.



Igloo

Igloo autokülmikud on tuntud oma kvaliteedi, efektiivse jahutustehnoloogia ja madala energiatarbimise poolest. Need töötavad nii vooluvõrgust kui 12-voldise autolaadijaga ja leidub erinevas suuruses, alates kompaktsest 26 liitrisest külmikust, kuni mahuka 78 liitrise jahutuskastini. Igloo autokülmikud on varustatud kasutajasõbralike funktsioonidega nagu digitaalne temperatuurinäidik mugavaks temperatuuri jälgimiseks ja seadistamiseks, LED-valgustus, liigutatavad sahtli organiseerijad mugavaks paigutamiseks, mugavad käepidemed transportimiseks ning 3-astmeline aku kaitsesüsteem, mis ei lase auto akul tühjaks minna.

Igloo autokülmik lahtise kaanega

Korduma kippuvad küsimused

Kas ma saan autokülmikut kasutada kui sõiduk ei tööta?

Enamik autokülmikuid töötab läbi 12-voldise sõiduki pistikupesa (sigaretisüütaja pesa). Kui auto on pargitud ja mootor välja lülitatud, katkeb ka toide, mistõttu külmik ei jahuta enam aktiivselt.

Siiski on erandeid täiendava toiteallika näol ühendades autokülmiku tavalise pistikupesaga või mõni töötab ka aku pealt.

Millised toiteallikad on autokülmikutel saadaval?

Autokülmikutel on tavaliselt erinevad toitevõimalused, et suurendada nende kasutusotstarvet. Siin on mõned levinud variandid:
  • 12-voldine pistikupesa. Enamik autokülmikuid saab toidet auto 12-voldise pistikupesa kaudu. See võimaldab külmikut kasutada sõidu ajal või mootori töötamise ajal. Enamikies sõidukites on 12-voldine pistikupesa standartne.
  • Standardne elektripistikupesa. Mõne autokülmiku puhul on kaasas adapter või eraldi toiteallikas standardse pistikupesa jaoks. See võimaldab autokülmikut kasutada väljaspool sõidukit - näiteks telkimisel, matkaautos või kämpingus.
  • Väline aku. Mõnedel autokülmikute mudelitel on väline aku. See on eriti kasulik, kui sul on vaja kasutada külmikut kohas, kus puudub vooluallikas. Selleks on vaja kas eraldi akut, mis on mõeldud autokülmikute jaoks, või suure võimsusega kaasaskantavat akut.
Teavet ühilduvate toitevõimaluste ja õige kasutamise kohta leiad autokülmiku kasutusjuhendist.

Hea autokülmik võib muuta sinu suvepiknikud, matkad ja väljasõidud tunduvalt mugavamaks.

Valides parimat autokülmikut, tuleks arvestada mitmete oluliste näitajatega nagu müratase, vastupidavus, energiatarbimine ja jahutuse efektiivsus. Kõige olulisem on silmas pidada enda isiklikku kasutusotstarvet ja vajadusi. Mõni hindab rohkem energiasäästlikkust, samas teine jahutamise efektiivust.

Kaasaskantava külmiku valimine on väärt investeering sinu heaolusse pikematel ja lühematel autosõitudel toidu ja jookide korrapäraseks säilitamiseks. Euronics pakub kvaliteetseid ja taskukohaseid autokülmikuid, mis sobivad erinevateks välitegevusteks ja sõiduvajadusteks. Vali sulle parim autokülmik Euronicsist.