Kui sinu sooviks on lisada rohkem puu- ja köögvilju enda või oma laste toidumenüüsse, siis
mahlapress on selleks hea võimalus. Koduse mahlapressiga saad kontrollida ise täielikult tootmisprotsessi ning valmistada erinevaid mahlasid kõige värskemal kujul ning mis oluline ilma säilitusaineteta.
On olemas kahte peamist tüüpi elektrilist mahlapressi: aeglane mahlapress ja tsentrifugaalne mahlapress. Järgnevas artiklis teeme ülevaate, miks eelistada just aeglast mahlapressi.
Miks eelistada aeglast mahlapressi?
Aeglase mahlapressi tööpõhimõte
Aeglase mahlapressi (tuntud ka kui külmpress) tööpõhimõte on üks tema suurimaid eeliseid võrreldes teiste mahlapressidega. Erinevalt tsentrifugaalsetest mahlapressidest, mis töötavad suurel kiirusel ja tekitavad soojust, töötab aeglane mahlapress madalal kiirusel ja hoiab temperatuuri madalal. See tähendab, et mahla pressimise käigus säilivad toitaineid ja vitamiinid, kuna puudub kuumus ja oksüdatsioon. Aeglase mahlapressiga valmistatud mahl on seega toitaineterikkam ja tervislikum, pakkudes rohkem kasu sinu kehale. Lisaks on veel teisigi eeliseid:
- Viljast saab rohkem mahla välja pressida - aeglase mahlapressi südamikus olev kruvi töötab aeglastel pööretel, mistõttu saab viljast rohkem mahla välja pressida.
- Töötab vaiksemalt - ideaalne nendele, kes soovivad hommikuti värsket mahla pressida ilma teisi üles äratamata.
- Üldiselt ruumisäästlikum.
- Mahlas on rohkem ensüüme ja toitaineid tänu aeglasele purustamis- ja pressimisprotsessile.
- Mahla naturaalne värv ja maitse säilib paremini.
- Mitmekülgne – sobib ka lehtköögiviljade ja pehmete puuviljade töötlemiseks.
Seega kui sa soovid värskelt pressitud mahlast maksimaalset kasu saada vitamiinide ja toitainete näol, siis võiksid eelistada aeglast mahlapressi. Küll aga võiks arvestada, et see võib eeldada natukene rohkem ettevalmistust ja mõni aeglane mahlapress ka viljade väiksemateks tükkideks lõikamist. Kui su soov on aga kiirelt, ilma vilju tükeldamata ja seemneid eemaldamata mahla valmistada, siis võiks sulle parim mahlapress olla pigem tsentrifugaalne.
Kuidas valida parim aeglane mahlapress?
Enne mahlapressi valimist tasuks endalt küsida kui tihti ma mahlapressi kasutan, milliseid värskeid mahlasid teha soovin, kui suur ja võimas võiks mahlapress olla. Teades vastuseid nendele küsimustele, saad oma valikut kitsendada. Lisaks on veel teisigi olulisi kriteeriume, mida kaaluda:
- Mahlapressi hind ja vajadused. Mahlapresside hinnad varieeruvad sõltuvalt brändist, mudelist ja funktsioonidest ja jäävad vahemikku 100 kuni 600 eurot. Odavam mahlapress ei ole ilmtingimata halb ja kui sooviks on teha päevas vaid üks tass värsket mahla, võib just odavam oma tööd väga hästi teha. Kallimatel mahlapressidel on tihtipeale aga suuremad viljaliha anumad, võimsused, suurem tõhusus teha rohkem mahla ja tekitada sealjuures vähem jäätmeid.
- Suurus ja mahutavus. Aeglased mahlapressid on saadaval nii vertikaalse kui ka horisontaalse ülesehitusega. Vertikaalsed mudelid on sageli kompaktsemad ja sobivad paremini väiksematesse köökidesse, samas kui horisontaalsed mudelid võivad pakkuda rohkem lisavõimalusi ja suuremat mahutavust. Kui köögis ruumi napib, siis võiks sulle sobida paremini hoopis väike mahlapress. Näiteks mahlapress Philips Viva Collection, mis on oma mõõtmetelt väiksem, kuid suudab pakkuda piisavalt jõudlust. Viimasel ajal on populaarsust kogunud ka blender-mahlapress tüüpi seadmed, kus üks seade nii pressib mahla kui valmistab smuutisi ja kokteile. Näiteks Sage the 3X Bluicer Pro blender mahlapress, millel on lai söötmisava, 10 erinevat kiirust ja 5 programmi erinevate mahlade ja smuutide valmistamiseks.
- Mahlakogus ja saagikus. Aeglase mahlapressi valimisel on oluline vaadata kui tõhus on seade mahla eraldamisel viljast. Parim mahlapress suudab viljast eraldada kuni 80% mahla.
- Kasutusmugavus ja hoolduse lihtsus. Vali aeglane mahlapress, mida on lihtne kasutada ja millel on vähe osi või need on lihtsasti eemaldatavad ja nõudepesumasinas pestavad. Mõnedel mudelitel on ka puhastusprogrammid, mis aitavad mahla anuma seintelt ja kaantelt lihtsasti eemaldada.
- Disain ja välimus. Aeglased mahlapressid on mitte ainult funktsionaalsed, vaid ka stiilsed seadmed sinu kööki. Paljud tootjad panevad suurt rõhku seadmete välimusele. Näiteks on Stollar aeglased mahlapressid on tuntud oma elegantse disaini poolest, samas kui Philipsi mahlapressid paistavad silma minimalistliku ja kaasaegse välimusega. Parim aeglane mahlapress on see, mis sobib sinu köögi stiiliga ja vastab sinu esteetilistele eelistustele.
- Müratase. Kui soovid mahlapressi kasutada hommikuti ilma teisi segamata, siis tuleks valida vaiksema müratasemega aeglane mahlapress. Näiteks mahlapress Stollar the Big Mouth on eriti vaikse 300 vatise mootoriga.
- Lisafunktsioonid. Kiiruseastmed erinevat tüüpi viljade pressimiseks, erinevad lisaprogrammid, näiteks jäätise või smuuti valmistamiseks, tagurpidikäik, mis ennetab ja puhastab ummistusi, puhastusprogrammid, tilgalukustus jms.
- Lisatarvikud. Lisakann mahla säilitamiseks, kaasaskantav tops, puhastusharjad, sorbeti jaoks mõeldud sõel jms lisavad mugavust.
Niisiis teades oma vajadusi ja soovitud funktsionaalsusi, saad teha teadliku otsuse sulle sobiva mahlapressi osas.
Parim aeglane mahlapress sinu päevaseks vitamiiniannuseks
Parim mahlapress on see, mis vastab sinu nõudmistele, olgu selleks värske mahl, vaikne töötamine, lihtne hooldus, rohkem mahla või mahlas säilinud toitained ja vitamiinid. Järgnevalt mõned populaarsemad aeglase mahlapressi tootjad ja mudelid.
Parimad aeglase mahlapressi brändid
Sage mahlapress
Sage mahlapressid on populaarsed tänu nende stiilsele disainile, tugevale korpusele ja suurele võimsusele. Tänu suurematele täitmisavadele purustavad mõned mudelid edukalt isegi terveid puu- ja juurvilju, vähendades seeläbi ettevalmistuseks kuluvat aega. Näiteks
Sage the Nutri Juicer Cold mahlapressil on eriti suur 2-liitrine kann, kaks kiirust erinevate puu- ja juurviljade purustamiseks ja spetsiaalne Cold Spin tehnoloogia, mis hoiab töötlemisel temperatuuri madalamal säilitades nii mahlas rohkem vitamiine.
Stollar mahlapress
Stollar mahlapressid on küll väiksema võimsusega kui Sage mahlapressid, kuid sellest hoolimata tagavad kõrgema mahla saagikuse, hoiavad mürataseme madalamal ning saavad hakkama nii kõvade kui pehmete puu- ja juurviljade pressimisega. Samuti on need hinnatasemelt soodsamad. Näiteks
Stollar the Big Mouth on eriti vaikse 300 W mootoriga mahlapress, töötades aeglasel kiirusel 60 p/min, mis ei lase vahul tekkida. Nii saad rohkem mahla ning protsessi käigus tekib vähem jäätmeid.
Philips mahlapress
Philips mahlapressid on tuntud nende kasutamise lihtsuse ja mitmesuguste funktsionaalsuste poolest. Näiteks
Philips Viva Collection aeglane mahlapress on tuntud selle puhastamise lihtsuse tõttu tänu QuickClean tehnoloogiale ning kõik osad on lihtsasti eemaldatavad ja loputatavad. Seadmesse saab lisada enamikke puu- ja juurvilju tükeldamata kujul ja tänu NutriU rakendusele saab kaasa erinevaid mahlategemise retsepte.
Aeglase mahlapressi kasutamise ja hooldamise soovitused
Järgnevalt mõned soovitused, kuidas valmistada maitsvat mahla ja muuta mahlapressi kasutamine veelgi mugavamaks:
- Uuri alati kasutusjuhendist, milline kiirus, millisele viljale sobib.
- Paiguta enne mahla valmistamist alati kilekott jäägi anumasse, nii on puhastusprotsess palju kiirem.
- Tsitruliste puuviljade nagu apelsin, sidrun, greip jne pressimisel eemalda alati ennem koored, et mahl ei tuleks mõru.
- Puu- ja köögiviljad, nagu õunad, porgandid ja seller, võiks enne mahla valmistamist koorida, tükeldada ja seemned eemaldada, et saavutada parim tulemus. Tsentrifugaalpressid võivad neist kiiremini mahla kätte saada, kuid aeglased pressid säilitavad rohkem toitaineid.
- Peale masina kasutamist, eemalda koheselt selle osad ja puhasta jooksva vee all või kasuta selleks ettenähtud programmi, sest hiljem on viljaliha palju raskem kätte saada. Tähelepanu tuleks pöörata tigupressile ja filtritele, et tagada seadme pikaajaline ja tõhus töö. Mõned mudelid on varustatud ka spetsiaalsete puhastusprogrammidega, mis teevad hoolduse veelgi lihtsamaks.
- Kui soovid rohkem mahla kätte saada, kasuta pigem kõvasid vilju.
Kuidas säilitada värsket mahla
Värsket mahla saab edukalt säilitada
vaakumpakendaja abil, milles värskelt pressitud mahl säilib lühiajaliselt sama värskena.
Niisiis valides parimat mahlapressi, mõtle läbi oma vajadused, kas soovid igal hommikul pigem kiirelt mahla saada, või on sulle pigem oluline, et mahlas säiliksid kõik vajalikud vitamiinid. Hinda seadme kasutusmugavust, võimsust, suurust ja mahutavust ning lisafunktsioonide ja tarvikute olemasolu.
Vaata kõiki
mahlapresse Euronicsi valikus.