Oled otsustanud tuua oma hommikurutiini rohkem rõõmu ja maitset uue
kohvimasina abil, kuid sa ei ole kindel millist valida?
Parima kohvimasina leidmine sõltub peamiselt sinu enda soovidest. Kui tihti sa kohvi jood? Kui oluline on sulle kohvi valmistamise kiirus ja mugavus ning kas eelistad vahustatud piimaga kohvijooke või lihtsat, ühe nupuvajutusega valmistatavat kohvi.
Selles artiklis tutvustame erinevaid kohvimasinate tüüpe, alates lihtsatest filterkohvimasinatest kuni kiirete portsjonkohvimasinate ja mugavate espressomasinateni.
Toome välja iga kohvimasina tüübi eripärad ja funktsionaalsused ning parimad mudelid, et saaksid enda jaoks teha teadliku valiku.
Milline kohvimasin valida?
Kohvimasinad jagatakse peamiselt kolme kategooriasse espressomasinad, portsjonkohvimasinad ja filterkohvimasinad. Iga masin töötab erinevalt ning mõni mudel on kohvi valmistamisel kiirem kui teine. Oluline on mõelda, kas sa eelistad kohvi ise valmistada alustades kohvi jahvatamisest kuni piimavahustamiseni, või soovid, et masin teeks kõik sinu eest ära.
Espressomasinad
Espressomasinad võib laias laastus jagada kaheks:
poolautomaatne espressomasin, kus kohviuba tuleb eelnevalt eraldi veskiga jahvatada, seejärel manuaalselt filtrikorvi tampida ja alles pärast seda valmistab masin sulle soovitud espresso ning
täisautomaatne espressomasin, kus masin ise jahvatab seadistatud koguse kohviube, tambib ja valmistab soovitud kohvijoogi ning vahustab piima.
Vali
poolautomaatne espressomasin kui sul on
köögis rohkem ruumi, soovid omada
rohkem kontrolli kohvi valmistamise ja piimavahustamise üle ning nautida
barista-tasemel espressot, cappuccinot või lattet. Alguses võib masina kasutamine nõuda rohkem teadmisi ja harjutamist, kuid tulemuseks on just sinu maitsele sobiv kohvijook ning selle juurde käiv valmistamise nauding.
Plussid - Saad valmistada barista kvaliteediga kohvijooke
- Saad ise juhtida kohvi jahvatamist ja piima vahustamist
- Soodsamad kui täisautomaatsed espressomasinad
Miinused - Vajab rohkem harjutamist, et saada täiuslik kohvijook
- Vajab rohkem köögipinda
- Pikem ja aeganõudvam kohvi valmistamise protsess
- Vajab igapäevast puhastamist
Tuntumad poolautomaatsete espressomasinate tootjad on
Sage ja
DeLonghi. Nende espressomasinad pakuvad silmailu pea igas köögis, eriti
Sage the Barista Express Impress oma minimalistliku ja stiilse roostevabaterasest disainiga. Espresso valmistamise lihtsustamiseks on sellel automaatne kohvipulbri doseerimine ja reguleeritav jahvatus, mis tagab iga kord täiusliku espresso. Lisaks lihtsale piimavahustamisele ja suurtele mahutitele pakub see masin mugavust ja kvaliteeti igale kohvisõbrale.
Kui aga otsid midagi kompaktsemat, lihtsat ja keskkonnasõbralikumat, siis uus
Nivona Cube espressomasin on suurepärane valik kohvi ja espresso nautlejatele. Cube 4 kasutab ClickCup süsteemi, mis teeb kohvi valmistamise ja puhastamise eriti lihtsaks. Värskelt jahvatatud kohv liigub otse ClickCupi ja pärast pruulimist saad kohvipuru eemaldada lihtsa keeramisega. Ideaalne masin neile, kes hindavad kvaliteetset kohvi ja selle valmistamise lihtsust, kaotamata sealjuures kohvivalmistamise tunnet. Latte või cappuccino kohvijookide saamiseks tuleks juurde osta
piimavahustaja.
Vali
täisautomaatne espressomasin kui sa soovid saada võimalikult
kiirelt ja mugavalt barista tasemel kohvijooki ilma, et peaksid selle valmistamisega ise vaeva nägema. Täisautomaatse espressomasinaga tuleb lihtsalt vesi ja kohvioad masinasse valada ning lihtsa nupuvajutusega saabki igal korral ühtlase kvaliteediga espresso või vahustatud piimaga kohvijoogi. Esimesel korral tuleb muidugi sõltuvalt masina mudelist panna paika erinevad seadistused nagu kohvi kangus, aroomi intensiivsus ja vee temperatuur. Parimad täisautomaatsete espressomasinate tootjad on
Jura,
Nivona,
Saeco,
DeLonghi ja
Philips.
Plussid - Lihtsam kasutada kui poolautomaatset espressomasinat
- Rohkem seadistamise võimalusi meelepärase kohvijoogi valmistamiseks
- Rohkem kohvipiimajoogi valikuid (sh mõnel masinal ka külmad kohvijoogid)
Miinused - Kõrgem hind
- Küllaltki rasked ja suured, vajades rohkem köögiruumi
- Vajab igapäevast hooldust. Piimavahusti süsteemi ja vooliku hooldus on vajalik peale igat kasutuskorda
- Sõltuvalt veekaredusest sinu kodu piirkonnas on katlakivi eemaldus väga oluline. Mõned tootjad soovitavad veefiltreid, mis tõstavad samuti hinda.
Ideaalne täisautomaatne kohvimasin vahustatud piimaga kohvijookide armastajale on
Philips LatteGo, mis valmistab värsketest ubadest kuni 12 kohvijooki ja seda vaid ühe nupuvajutusega. Espressomasina kasutamise teeb eriti lihtsaks LatteGo piimasüsteem, mis lisab piimaga kohvijookidele siidiselt pehme piimavahu ja selle
puhastamine võtab aega vaid 15 sekundit.
Kui otsid lisaks kuumadele kohvijookidele ka vaheldust külmade kohvijookide näol, siis
JURA Z10 Aluminium Black espressomasin on välja töötanud külmpruulimise protsessi, mille käigus pulseeritakse külm vesi kõrge surve all aeglaselt läbi värskelt jahvatatud kohvi. Tulemuseks mõnusalt värskendav külm kohvipiimajook. Ideaalne ka kuumadel suvepäevadel.
Espressomasinate hinna määrab eelkõige disain, funktsionaalsus ja sinu enda eelistused. Mida kallima hinnaga masin, seda rohkem seadistamise võimalusi ja mugavust see üldjuhul pakub – kohvi kanguse ja aroomi intensiivsuse reguleerimine, kohvi, vee ja piima temperatuuri muutmine, automaatne piimavahustamine, Bluetooth ühenduvus kohvi valmistamiseks rakenduse kaudu, intuitiivne ekraan, automaatne hooldus ja palju muud.
Portsjonkohvimasinad
Kui sa soovid
hommikuti kiirelt kohvi saada ja sinu peres või kontoris on vähe joojaid, siis sinu valik võiks olla
portsjonkohvimasin, mida on väga
lihtne kasutada ja hooldada. Portsjonkohvimasinad jaotatakse padja- ja kapselkohvimasinateks. Tuntumad portsjonkohvimasinate tootjad on
Lavazza ja
Nespresso.
Plussid - Väga lihtne ja mugav kasutada – vajuta masin tööle, sisesta kohvikapsel või padi, vajuta nupule ja naudi kohvi.
- Kompaktsus – võtab vähe ruumi
- Hoolduse lihtsus – vajalik vaid regulaarne katlakivi hooldus.
- Ühtlane kvaliteet – kapslid ja padjad sisaldavad eelnevalt mõõdetud jahvatatud kohvi koguseid, tagades ühtlase maitse ja kvaliteedi.
- Mitmekesisus – müügil on erineva maitsega kapsleid ja patju, alates espressost, kuni latte ja cappuccinoni.
Miinused - Piiratud kohvi eelistuste kohandamine
- Sõltuvus ühest tootjast – enamikes masinates tuleb kasutada ainult kindla brändi kapsleid või patju
- Keskkonnamõju - kohvikapslid tekitavad jäätmeid, kuigi mõned brändid pakuvad taaskasutatavaid või biolagunevaid variante
- Kulukam – kuigi padja- või kapselkohvimasinad on ise soodsad, võib patjade ja kapslite hinna tõttu nende kasutus pikemas perspektiivis osutuda kallimaks kui täisautomaatne espressomasin.
Üks parim kapselkohvimasin, mis paistab silma oma kaasaegse disaini ning madala mürataseme poolest on kindlasti
Lavazza A Modo Mio Idola. Kohv valmib umbes 35 sekundiga ning sa saad lihtsasti vahetada kohvitassi suurust – väike tass espressot või suur tass espressot või kohvi. Paljud
kapslid on juba koos piimaga (näiteks espresso kapsel), kuid sul on võimalus osta juurde ka
piimavahustaja, et vahustada piimakogus just enda maitse järgi.
Filterkohvimasinad
Kui sa eelistad lihtsalt tavalist kohvi,
vajad suuremaid koguseid korraga ja otsid lihtsat ja soodsat lahendust, on
filterkohvimasinad suurepärane valik. Hea kohvimasin nii kontorisse, suuremale perele kui üritusele.
Kui soovid nautida värsketest ubadest jahvatatud kohvi, siis tasub vaadata
veskiga filterkohvimasinaid.
Plussid - Lihtne kasutada
- Taskukohane (hinnaklass 29 eurot kuni 250 eurot)
- Võimalus teha korraga suuremaid koguseid
- Lihtne hooldus
Miinused - Piiratud kohvi eelistuste kohandamine
- Aeglane kohvivalmistamine, eriti suurema kohvikoguse puhul
Naudi suurepärast kohvi värskelt jahvatatud ubadest, kasutades
Philipsi Grind & Brew sisseehitatud kohviveskiga kohvimasinat. Sellel on ainulaadne topeltmahuti, mis võimaldab sul hoida masinas kahte sorti ube ja teha valik vastavalt soovile. Kohvi kangust saad määrata kolmel astmel ning tänu taimerile saad ärgata igal hommikul värske kohvi lõhna peale.
Kuidas valida endale head kohvimasinat?
Ikka ei ole veel kindel, milline kohvimasin koju valida? Siis mõtle enda jaoks läbi järgmised punktid:
- Kohvimasina kasutamise sagedus – üks kõige olulisemaid faktoreid kohvimasina valikul on mõelda välja kui tihti sina või su pereliikmed kohvi päevas joovad? Kui palju käib sul külas kohvisõpru? Kui sa tarbid päevas 5-10 tassi kohvi, ei ole ilmselt kapselkohvimasin kõige parem valik. Pigem espressomasin või filterkohvimasin, mis laseb korraga rohkem koguseid teha.
- Kohvi eelistused – mõtle läbi, millist tüüpi kohvi sina või su pere kõige enam joob. Kas tugevat espressot, siidise vahuga lattet või cappuccinot või hoopis klassikalist filtrikohvi? See aitab kitsendada masinatüüpide valikut.
- Ruum ja disain – mõtle läbi kui palju sul on kohvimasina jaoks köögis ruumi. Vähese ruumi korral võiks su valik olla kompaktne kapselkohvimasin või klassikaline filterkohvimasin. Lisaks on kitsamate mudelitega ka Delongi Dedica, Nivona Cube ja Stollari espressomasinad.
- Lisafunktsioonid – kas sa soovid ka lisafunktsioone nagu Bluetooth ühilduvus, programmeeritavad retseptid või automaatne piimavahustamine? Need võivad muuta kohvi valmistamise mugavamaks, kuid tõstavad ka masina hind.
- Hooldus ja puhastamine – uuri kui lihtne on masinat puhastada ja hooldada. Automaatne puhastusprogramm teeb elu kindlasti lihtsamaks. Need eelseadistatud programmid puhastavad masina täielikult 6-20 minutiga, sõltuvalt kohvimasina mudelist. Regulaarne hooldus pikendab masina eluiga ja tagab parema kohvi kvaliteedi.
- Eelarve – hea kohvimasina hind algab 50 eurost ja ulatub kuni 4000 euroni sõltuvalt kohvimasina tüübist, erilistest funktsioonidest ja lisadest. Lõpuks sõltub kõik sinu enda eelistustest ja millised omadused on sulle kõige olulisemad. Ka soodsama hinnaklassi kohvimasin võib anda barista tasemel kohvielamuse.
- Garantii ja klienditugi – kontrolli, milline garantii masinal on ja kui kättesaadav on tootja klienditugi.
Kohvimasinat ostes ära unusta ka
hooldustooteid ja tarvikuid. Regulaarne hooldus pikendab masina eluiga ning kohvijoogi kvaliteeti.