Klienditeenindus avatud iga päev 9-21 640 6400

Ostukorv

Ostukorvis pole tooteid

Tagasi

Telefon (E-P 9-21):  640 6400
Kohustuslik väli

esmaspäev, 16. jaanuar 2023

Top 7 trendi tehnikamessilt CES 2023

Las Vegases toimunud suur tehnikamess CES 2023 näitas meile paljuski seda, millises suunas tehnikaseadmed sel aastal arenevad. Toome esile seitse kõige suuremat trendi messil näidatud tohutu koguse tehnikauudiste seast.

Juhtmevaba laadimine

1. Juhtmevaba laadimine saab uue hingamise.

Juhtmevaba laadimine on olnud meiega juba aastaid, kuid juhtmeta laetavaid seadmeid on jätkuvalt üsna vähe ning hoolimata sellest, et konkureerivate standardite hulgast on Qi näol tõusnud esile selge võitja, ei ole juhtmevaba laadimine seni olnud piisavalt levinud ega ka väga mugav.

Paari aasta eest lõi Apple oma seadmete jaoks uue Qi standardil põhineva MagSafe lahenduse, mis kasutas laadija õiges kohas hoidmiseks magneteid.

Nüüd on aga QI standardit arendava Wireless Power Consortiumi asutajaliikmeks olev Apple andud mitmed MagSafe patendid WPC-le kasutamiseks ning tulemuseks on uue Qi2 standardis sünd. Uus standard kasutab sarnaselt MagSafe lahendusele magneteid laadija õigesse asendisse suunamiseks, mis teeb laadimise senisest efektiivsemaks. Qi2 esimese versiooni laadimisvõimsus jääb endiselt 15W juurde, aga peagi lubatakse tutvustada ka uuemat versiooni, mis toob endaga suurema võimsusega laadimise. Kuna Qi2 standard on veel väga värske, siis uut standardit toetavaid seadmeid näeme ilmselt aasta teisel poolel.

Nanoleaf Skylight laevalgusti

2. Matter nutikodu standardit toetavaid seadmeid tekib nagu seeni peale vihma.

Matter on nutikodu lahenduste uus ühilduvusstandard, mille lõid tehnikahiiud Apple, Amazon, Google ja Samsung sooviga teha nutikodu loomine lihtsamaks ja panna erinevate tootjate seadmed omavahel „rääkima“.

Matter standardit hakati arendama paari aasta eest ning praeguseks on sellega liitunud enamik nutiseadmete tootjaid. Matteri esimese versiooni lõplik spetsifikatsioon valmis paari kuu eest. Sellele järgnes suure hulga tootjate lubadus uuendada lähitulevikus oma seadmete tarkvara Matteriga ühilduvaks ja tuua müügile uued Matteri toega mudelid. Apple ja Google lisasid Matteri toe iOS’i ja Androidi uutesse versioonidesse, kuid uute seadmete maailmas valitses vaikus, sest kõik ootasid lõplikku standardit enne uute vidinate müügile toomist.

Nüüd on kõik tingimused täidetud ja kuna CES oli esimene suur tehnikasündmus peale standardi valmimist, näitasid paljud nutikodu seadmete tootjad seal üksteise võidu oma uusimaid tooteid. Kõige olulisemad brändid, mis CSil suuremas koguses uusi Matteri toega seadmeid esitlesid olid Nanoleaf, Twinkly, TP-link ning Xiaomi brändid Yeelight ja Aqara. Matteri tuge oli näha aga igal pool. Nii näiteks saavad Matteri toe enamiku tootjate selle aasta telerid.


Samsungi teler

3. Teleritootjad panustavad heledusele.
Praktiliselt kõik teleritootjad on sel aastal pööranud erilist tähelepanu sellele, et ekraanide eredus oleks varasemast parem. Tavalistes tingimustes on enamiku telerite heledus ka praegu piisav. Oluliseks muutub suurem heledus aga siis, kui telerit tuleb vaadata otse peale paistva päikesevalguse käes. Teine suur roll on maksimaalse heleduse varul siis, kui HDR-kvaliteedis sisul on vaja tuua varjust esile kõige tumedamad ja heledamad detailid.

Nüüd, kus OLED ekraanide tootmises on LG-le konkurentsi pakkumas Samsung on eri just OLED-telerite heledus teinud suure hüppe. Kui veel paari aasta eest oli kõige paremate OLED-telerite heledus 1000 niti kandis, siis sel aastal tutvustatud uute mudelite heledus on juba topelt suur, ehk küündib 2000 nitini.


Alienware QD-OLED monitor

4. OLED monitorid on kõikjal.

Teine kategooria, kus on selgelt näha OLED-ekraanide tootmises sündinud konkurentsi, on monitorid. Seda arengut on eriti tugevalt näha just mängurimonitoride hulgas. Veel mõne kuu eest oli OLED-monitoride valik praktiliselt olematu. Nüüd on aga lisaks Samsungile ja LG-le tutvustanud oma OLED-ekraaniga mudeleid ka enamik teisi tuntud monitoritootjaid.

Paari aasta eest tõi LG turule oma kõige väiksema, 42-tollise 120 Hz värskendussagedusega 4K OELD-teleri. See ostus mängurite hulgas tohutult populaarseks, mis näitas selgelt, et nõudlus suure kontrasti ja kiirete OLED monitorid järgi on olemas ning väga oodatakse ka väiksema diagonaaliga versioone. CESil olidki oma OLED monitoridega väljas ka ASUS, Acer, Dell, Aliienware, ViewSonic, MSI ja teised. Enamik neist uutest monitoridest on 27” või 32” diagonaaliga.

LG M3 juhtmevaba teler

5. Juhtmeta teler on reaalsus.
Kui juhtmevaba toidet tuleb meil veel oodata, siis juhtmevaba signaaliedastus astus seekordsel messil tubli sammu reaalsusele lähemale. Nimelt tutvustas LG 97“ M3 OLED-telerit, millel ei ole ühtegi sisendpesa ning ainsaks ekraani külge käivaks juhtmeks on toitekaabel. Sisendite jaoks on eraldi „karp“, mille tagaküljel on antennipesa, 3 HDMI-sisendit ja võrgukaabli pesa. Karbi peale on peidetud antenn, mis saadab sisendist tuleva kuni 120 Hz 4K signaali juhtmevabalt telerisse.

Kuna tänapäeval on põhiliseks teleri külge ühendatavaks väliseks seadmeks mängukonsool, tekib kohe küsimus, kui suur on sellise juhtmevaba signaaliedastuse puhul hilistus, ehk kas sellise lahendusega on tegelikult ka võimalik mängida. Sellele küsimusele LG aga ei vastanud, väites et nad ei ole seda veel mõõtnud. Tõde selgub aga peagi, sest LG lubab M3 teleri lähitulevikus ka müügile tuua.


SnapDragon Satellite sõnumilahendus

6. Sõnumite edastamine satelliidi kaudu saab tavapäraseks.

Matkamise suur võlu on uute paikade avastamine, tavaliselt asustusest kaugel, kuhu mobiilside ei ulatu. Selline „levialast väljasõit" teeb head nii füüsilisele kui vaimsele tervisele, aga sisaldab ka omajagu ohte. Kui midagi juhtub, on abi kustumine või lähedastega ühenduses olemine pea võimatu. Garmin ja mõned teised tootjad on just selle olukorra lahendmiseks tootnud eraldiseisvaid satelliitside seadmeid, mis lubavad kuutasu eest saata  SOS-signaali koos asukoha infoga või piiratud koguses sõnumeid. iPhone 14 seeriaga tõi Apple sarnase teenuse ka telefonidele, kuid hetkel võimaldab see ainult häda korral abi kutsumist.

CESil näitasid aga mitmed Apple'i konkurendid oma lahendusi. Sügisel saabuv Android 14 saab samuti satelliitide toe, kuigi detaile me veel ei tea. Qualcomm on loomas oma sarnast süsteemi, mis saabub uusima SnapDragon seeria kiibiga telefonidele aasta teises pooles. MediaTekiga koostööd tegev rasketesse tingimustesse loodud telefone tootev Bullit Group näitas samuti oma satelliit-sõnumite lahendust, mis peaks selle aasta jooksul telefonidese jõudma. Võib eeldada, et ühel hetkel tuleb sarnase lahendusega välja ka satelliitinterneti firma Starlink, kuigi hetkel neil selliste plaanide kohta midagi ametlikku öelda ei ole.


Samsung ViewFinity 9 monitor

7. Apple'i  tippklassi monitorid saavad konkurente.
Sisuloojatele on päris pikalt olnud lemmikmonitorideks Apple’i Studio Display ja Pro Display XDR. Seda eelkõige seetõttu, et sarnaseid 5K ja 6K resolutsiooniga monitore ei ole seni eriti pakutud, välja arvatud üks LG poolne katse. CESil aga näitasid selliseid monitore nii Samsung kui Dell.

Samsungi ViewFiniti S9 on 27-tolline 5K monitor, mis on nii omadustelt kui disainilt sarnane Apple’i Studio Displayga. Ühendusvõimalusi on aga Samsungi monitoril rohkem. Monitoril on ka Samsungi NutiTV äpid ning pult nende juhtimiseks. Teine Samsungi monitori eristuv omadus on integreeritud 4K veebikaamera, mida Apple oma monitoridele lisanud ei ole.

Veel huvitavam on aga Delli UltraSharp 32. Tegemist on esimese monitoriga, mille resolutsioon ja diagonaal on identsed Apple’i Pro Display XDR-ga. Ekraaniks on küll veidi nõrgema kontrastiga IPS-paneel, kuid monitor on varustatud kõlarite, mikrofonide ja võimeka 4K veebikaameraga. Samsung ja Dell ei ole seni avaldanud uute monitoride hindu. Just see aga määrab, kui edukaks need uued mudelid saavad. On aega väga tõenäoline, et mõlemad monitorid saavad olema Apple’i versioonidest märgatavalt soodsamad.