Klienditeenindus avatud iga päev 9-21 640 6400

Ostukorv

Ostukorvis pole tooteid

Tagasi

Telefon (E-P 9-21):  640 6400
Kohustuslik väli

esmaspäev, 1. veebruar 2021

Uus teler toob kino koju

Tootjad otsivad üksteise võidu uusi võimalusi, kuidas parandada telerite pildikvaliteeti ja pakkuda uusi põnevaid lahendusi.



Ei ole ju kaugel minevikus aeg, kui algul aastakümneid mustvalget ja veidi hiljem maagilist värvilist pilti näidanud telerite asemele tulid õhukeste, suuremate ekraanidega ja palju parema pildikvaliteediga plasmatelerid, mis omakorda tegid ruumi kergetele ning eelkäijatest veelgi paremat vaatamiskogemust pakkuvate LCD- ja OLED-ekraaniga teleritele. Selle üsna lühikese aja jooksul toimunud revolutsiooni käigus suurenes ka teleriekraanide lahutusvõime ehk pilt muutus tohutult detailsemaks. Kui esimesed plasma- ja LCD-telerid olid ses vallas kineskoobist vaid veidi paremad, nägime järjest detailsemaks muutuva pildiga telereid. Eri standardeid kirjeldavad lühendid ei ütle kuigi palju, oluline on hoopis see, et enamiku praegu turul olevate telerite UHD-pilt on kineskoopteleri omast lausa 20 korda detailsem. Nüüd on aga käes aeg uueks kvaliteedihüppeks ja viimasel paaril aastal tavapäraseks saanud UHD/4K-telerite kõrvale on saabunud neist omakorda kaks korda teravamat pilti pakkuvad 8K-ekraaniga telerid.

8K – päriselust parema pildiga
Kõigil telerite turuliidritel on tootevalikus eri tehnoloogial põhinevad 8K-ekraaniga telerid. Nii on võimalik soetada näiteks LG 8K OLED-teler, valida lausa mitme eri ekraanisuurusega 8K QLED-ekraaniga Samsungi telerite vahel või hoopis mõnusalt suur 85-tollise ekraaniga X1 8K-teler Sonylt. Loomulikult on kõik kolm tootjat lisaks fantastiliselt detailsele ekraanile nendesse teleritesse koondanud oma tootearenduse absoluutse tipu, nagu väga kiired pilditöötlusprotsessorid ja pildikvaliteeti veelgi parandav tehisintellekt.

On tehtud uuringuid, mis väidavad, et inimese silm tegelikult ei suuda eristada UHD-resolutsiooniga pildi detaile isegi üsna lähedalt vaadates, 8K-ekraanist ja tavalisest vaatamiskaugusest rääkimata. Kuigi see vastab ilmselt tõele, ei muuda see aga tõsiasja, et oma silmaga vaadates on nende telerite pilt uskumatult muljetavaldav. Ükski teaduslik fakt ei saa vähendada emotsiooni, mis tekib nende telerite ees viibides – „ma jäängi siia ja naudin seda fantastilist pilti lõputult“-mõtet peast ära saada ei ole just kerge. 8K-telerid on nüüd tootevalikus kõigil peamistel teleritoojatel, samuti valmistavad 8K-mudeleid paljud suured Hiina ja Türgi teleritootjad.

Mida siis sellise fantastilise ekraaniga telerist vaadata? Esimene suurem tele-eetri kaudu edastatav ülekanne on Jaapani kanalil NHK plaanis teha Tokyo olümpiamängudest aastal 2021. Seni on meil parima pildikvaliteedi nautimiseks aga mitu võimalust. Alustuseks suudavad kõik uued nutikad tehisintellekti kasutavad 8K-telerid tavalise videosignaali väga korralikult 8K-ekraanile suuremaks võluda. Youtube näiteks pakub juba praegu arvestatavat hulka 8K-videoklippe. Peagi tulevad aga 8K-meediaga turule ka kõik suuremad voogesitusteenused, nagu Netflix, Amazon Prime Video jt. Muidugi ei saa jätta kõrvale ka mänge. Uue põlvkonna mängukonsoolid ja mänguriarvutid oskavad juba praegu pakkuda 8K-pilti. Ka vanemaid konsoole kasutades on teleri poolt automaatselt 8K kvaliteedile skaleeritud pildiga mängudes nii elamust kui ka olulisi detaile varasemast hulga rohkem.
Revolutsioon telerite pildikvaliteedis ei tähenda muidugi vaid paremat elamust kodusel filmiõhtul, vaid areng haarab endaga kaasa kogu elektroonika. Vajab ju sellise kvaliteediga video edastamine praegusest kiiremat ja stabiilsemat internetiühendust, meie arvutid, nutitelefonid ja isegi kodused digiboksid vajavad suure mahuga videofailide hoidmiseks rohkem mälu ning nende failid mängimiseks võimsamaid protsessoreid. Kui 8K-meediat on piisavalt saadaval, ilmuvad 8K-ekraanid ka meie nutiseadmetele ja arvutitele. Juba praegu on 8K-videot salvestavad kaamerad mitmel tippklassi nutitelefonil.



HDR toob detailid peidust välja
Praktiliselt kõigi uute telerite poolt pakutav HDR on salapärane lühend, mis peidab endas parema pildikvaliteedi saladust. HDR (high dynamic range ehk lai dünaamiline ulatus) sisaldab endas hulka kavalaid tehnoloogiaid, millel on üks eesmärk – tuua vaatajani võimalikult loomutruu ja detailne pilt. HDR-i kõige tähtsam eelis on võime tuua välja suur hulk detaile pildi väga heledates ja väga tumedates alades. Nii on HDR-kvaliteedis pildil näha korraga nii helesinine taevas, liikuvate pilvede hallid toonid kui ka pimedas koopasuus oleva kivimassi muster. HDR-i panust pildikvaliteedi paranemisele on raske alahinnata ning just seda peetakse telerite viimase aastakümne arengus kõige olulisemaks hüppeks.

Selleks, et HDR-teler sellist fantastilist pilti näidata saaks, peab aga ka vaadatav film või saade sisaldama endas HDR-signaali, mille järgi oskab teler näidata pilti eriti kvaliteetsena. Pea kõik viimastel aastatel tehtud filmid ja telesarjad on salvestatud HDR-kvaliteedis.
Selle imelise hüppe pildiedastuses on aga teinud võimalikuks palju parema kvaliteediga ekraanid. Ideaalset musta värvi, laia värviskaalat, ületamatut kontrasti ja võimalust toota superõhukesi ekraane pakkuv OLED-tehnoloogia on telerite tulevik. OLED-ekraaniga telerite pakutav täiuslik must värv annab fantastilise kontrasti ning väga ilusad ja loomutruud värvid. OLED-i konkurendiks olev klassikalise LCD-ekraani edasiarendus QLED läheneb aga pildikvaliteedi parandamisele vastupidisest suunast, pakkudes vajaduse korral väga suurt heledust. Nii sobib QLED-ekraaniga teler eriti hästi ruumidesse, kuhu paistab palju eredat päikesevalgust.



Ambilight: täiuslikult ümbritsev valgus parandab elamust
Vaid Philipsi teleritel kasutatav Ambilight-taustvalgustus lisab telerile täiesti uue mõõtme. Ekraanil toimuvat täpselt jälgiv valgus loob telerit ümbritseva liikuva värvimängu, mis jätab mulje, nagu oleks teleriekraan tegelikust palju suurem. Kui sinu kodu disaini ei sobi suurema ekraaniga teler, aitab Ambilight saavutada suure ekraaniga võrreldava elamuse. Kasutades nutikat LED-valgustust, on kõik ekraanil toimuv reaalajas valgusega võimendatud. Nii oled sa alati tegevuse keskel ja saad ekraanil toimuvast osa täiesti uuel viisil. Ambilightiga teleri loodud värvikas, kuid mahe valgus vähendab silmade väsimist ja aitab pärast hilisõhtust filmielamust ärgata hommikul puhanuna. Ambilighti ja Hue nutikas valgustus koos on aga imelised: Ambilighti emotsioone ja ilu saad kogu kodu ulatuses Philips Hue valgustitega laiendada. Ühenda Hue valgustid või asenda tavalised lambipirnid Hue pirnidega ja naudi Ambilighti valgusmängu igal pool.



Heli ei tasu alahinnata
Fantastiline pildikvaliteet on aga heast kodusest kinoelamusest vaid pool. Sama tähtis on ka kvaliteetne ja kaasahaarav heli. Telerid muutuvad üha kergemaks ja õhemaks ning tootjatel on keerulisem paigutada neisse kvaliteetseid kõlareid. Nii on tootjad leiutamas uusi lahendusi, näiteks saab edastada heli ekraani abil. Samuti muutuvad järjest populaarsemaks integreeritud soundbar’i ehk ribakõlariga telerid. Lisaks on võetud kasutusele digitaalseid lahendusi, nagu Dolby Atmos või DTS X, mis suudavad ka pisikestest kõlaritest korraliku kvaliteediga heli välja võluda ning loovad isegi korraliku kinoelamuse jaoks hea ruumilise heli efekti. Teleri heli saab muuta veelgi paremaks, lisades juurde eraldiseisva soundbar’i või ehitada välja mitme kõlariga kodukinosüsteemi.



Parima elamuse annab õige vaatamiskaugus

Tihti kiputakse ekslikult arvama, et teleri ligidalt vaatamine on silmadele kahjulik. Tegelikult ei ole see probleemiks seni, kuni teleri kaugus on valitud selline, et kogu ekraan on ilma silmi liigutamata korraga hoomatav. Eestis aga vaadatakse jätkuvalt suhteliselt väiksese ekraaniga telerit liiga kaugelt. Tulemuseks on see, et subtiitrite lugemine nõuab pingutust, mis väsitab silmi ja võib mõjuda pikema aja vältel silmadele kahjulikult. Uuemate 4K- ja 8K-resolutsiooniga telerite parem, detailsem pilt tuleb esile vaid siis, kui telerit vaadata piisavalt ligidalt. Nii on parima kino- ja mänguelamuse jaoks optimaalne selline kaugus, kus ekraan katab ligikaudu 40° vaateväljast, igapäevaseks vaatamiseks soovitatakse aga 30° vaateväljast katvat ekraani. Teisisõnu, näiteks 55-tollise ekraaniga teler sobib vaatamiseks 160–230 cm kauguselt.

Kõige lihtsam on arvutada optimaalset ekraani suurust, jagades vaatamiskauguse (tollides) 1,6-ga. Näiteks vaatamiskaugus 3 meetrit on 118 tolli, jagades selle 1,6-ga, saame 73,75 ehk sobiks ~75-tollise ekraaniga teler.

Autor: Meelis Väljamäe